HolloWilloW of Gnaag

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vojna - prečo bojovať za svoju vlasť...

Minulý týždeň (asi v utorok) som počul útržok z nejakej inscenácie (jej názov som nezistil) na SRo
Dej hry sa odohrával počas prvej svetovej vojny v stane po bojovom dni. Zachytil som mnoho nádherných myšlienok a rád by som sa s Vami o ne podelil. Celá úvahová pasáž začala otázkou: "Kto vlastne chce vojnu?", kde bola prvá odpoveď, že vojnu chce cisár, ale na túto otázku som už finálnu odpoveď nezaregistroval.

"Prečo bránime našu vlasť na cudzom území?" - Myslím, že táto veta nepotrebuje veľa vysvetľovania a vidno aj analógiu s "dnešným" svetom na blízkom východe, ktorý "sa nás netýka"

Diskusia pokračovala otázkou príčiny vojny a na túto bolo niekoľko zajímavých odpovedí: "Vojna vznikne keď jedna krajina urazí druhú", čo pokračovalo otázkou: "Čo je vlastne krajina", a tak sa hovorca poopravil, že jeden národ urazí druhý, avšak na túto vetu mal pýtajúci sa jednoduchú odpoveď, že on sa vôbec necíti byť urazený. A preto sa vojak znova poopravil:"Vojna vznikne, keď jeden štát urazí druhý"

Potom padla otázka:"Čo je vlastne štát?", na ktorú bola odpoveď:"Štát, to nie je národ, to sú dane, byrokracia a tí, čo vládnu. Štát, to nie sme my..."

...Úvahovňa | stály odkaz

Komentáre

 1. teda ta inscenacia
  bola vlastne hra so slovickami .. ?
  publikované: 16.05.2005 16:41 | autor: siajen (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. Bola to hra
  o vojne, o jej nezmyselnosti a zárovaň aj o "povinnosti" obraňovať svoju "vlasť". Bohužiaľ si názov nepamätám, ale pokúsim sa ho zistiť a až sa mi to podarí, tak to tu napíšem.
  publikované: 16.05.2005 21:02 | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. Bolo to filmové spracovanie románu Na západe nič nové...
  ...od E. M. Remarque.

  Viac o filme All Quiet on the Western Front, 1930:
  http://remarque.druhasvetova.net/filmy.html

  Pár citátov z knihy:
  http://remarque.druhasvetova.net/citaty.html

  Môj obľúbený:
  "Všetko je ako zvyčajne. Iba domobranec Stanislaus Katczinsky zomrel."
  publikované: 04.06.2006 15:47 | autor: Mona (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014