HolloWilloW of Gnaag

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Budúcnosť - čo nás čaká a čo nás neminie...

Zamysleli ste sa niekedy, kam vlastne smeruje náš svet, ktorým smerom sa vydalo naše bytie (a či nebytie)?
Ja som tak učinil dnes a musím povedať, že to nevidím veľmi ružovo. Nemám teraz na mysli moje, naše, Vaše bytie, ale bytie detí mojich, našich, Vašich detí.

Predstavte si, čo tu po nás ostane? Myslím, že to, čo ostane sa asi nebude dať obdivovať tak, ako teraz obdivujeme nádherné staro/stredoveké stavby vybudované rukami umelcov, ktorí mali len jediný cieľ, a to potešiť ľudí (ak nie vtedajších, tak tých terajšich). Koho majú obdivovať deti mojich, našich, Vašich detí? Dali sme im vôbec šancu nájsť na nás niečo, čo by stálo za pochválenie?

Pomyslite na to, čo budú mať deti mojich, našich, Vašich detí z našej plastikovej kultúry. Uvedomte si, že ak to bude takto pokračovať, tak zaniknú veci, ktoré mali kedysi myšlienko-nositeľskú funkciu. Veď umenie ako také sa už teraz stráca v bujnení popiulistických a zárobkových činností, ktoré ho jednoducho zatieňujú. Prakticky už neexistuje, aby niekto robil niečo len a len pre potešenie (okrem blogu).

Zamyslite sa nad tým, čo z Vás urobilo to, čím ste. Pokúste sa vyjadriť svoje pocity, prečo sa pokúšate písať na tomto mieste. Prečo ste neprišli do redakcie nejakých novín a nepovedali im, že máte peknú myšlienku a chceli by ste ju publikovať. Pravdepodobne by Vás vysmiali (česť výnimkám), pretože to, čo ste chceli publikovať nie je trhák. A im by sa tá investícia nevrátila, pretože to dnes proste neletí.

Skúste niekedy pouvažovať nad tým, čo po Vás ostane deťom mojich, našich, Vašich detí. Či budú môcť povedať: Rodič môjho rodiča bol úžasný človek, pretože dokázal aj vo svete plnom násilia šíriť pokoj a umenie...

...Úvahovňa | stály odkaz

Komentáre

 1. Mam k tomu dve veci
  Navyse zaujimave je ze tie stredoveke stavby sa stavali niekolko sto-dvesto rokov, a vtedajsi ludia nemali nadej vidiet vysledok. Ostalo to vsak pre ich potomkov, pre nas, a je smutne ze nemame vsetci voci tomu uctu.

  Co tu po nas ostane? Mozno nas momentalny neuspech moze priniest poucenie pre tych, co pridu po nas.. (Ale my to urcite nepocitime fyzicky, je to zalezitost dalsich sto rokov.)
  publikované: 25.05.2005 20:04 | autor: adusa (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. :)
  Je radosť vydieť, že možno niekoho moje príspevky inšpirujú :)
  publikované: 25.05.2005 21:03 | autor: Anjel (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. Prepáč, ale
  tvoj článok som si prečítal až po napísamí môjho :-( No nechcem sa ospravedlňovať pretože to nie je podstatné a považujem tvoje články za kvalitné.
  publikované: 25.05.2005 21:33 | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. noo
  To co sem pises je podla mna nezmysel. Tak ako v temnom stredoveku stavali ludia hrady a stavby vyrazajuce dych, je tomu aj teraz. Len si obcas nieco precitaj. Napr. momentalne sa ma v Dubaji stavat 800m vysoky mrakodrap (dalsi div sveta). V dnesnom svete existuje tolko veci , ktoré stoja za obdiv.
  Takisto žije na svete mnoho umelcov, - vytvarnikov, socharov, architektov, grafikov, spisovatelov, hudobnikov atd. atd.
  a umenie sa cení. Normálny clovek dokaze predsa rozlisit umenie od komercneho gycu.

  Aká plastiková kultúra?
  Dnes máš predsa voľnosť(aspoň u nás), môžeš si vybrať čo chceš v živote dosiahnuť a čo chceš zanechať svojim deťom.

  ale v prvom rade si otvor oči a začni sa na svet pozerat. a taktiez si vycisti usi aby si ho aj pocuval.

  Potom si mozno uvedomis , ze na svete je vela krasnych veci a ak sa budes snazit a nepisat nezmysli tak svojim detom aj ty nieco zanechas a zanechas nieco celemu ludstvu.

  publikované: 26.05.2005 11:53 | autor: neviem (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. a este
  by som ti na chvilu obmedzil pristup k netu aby si netravil vsetok svoj volny cas na blogu a trosku sa spamätal a vratil naspät do reality, aby si pocitil silu dnesnej kultury a dnesneho zivota.
  publikované: 26.05.2005 11:56 | autor: neviem (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. to neviem
  Sila dnešnej kultúry? Mohol by si nám prezradiť, v čom spočíva?
  publikované: 26.05.2005 16:12 | autor: Anjel (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. ...
  Neviem: iný názor, ale tiež dobrý, ale vážne čo zanechá ľudstvu ďalší veľký mrakodrap? Je to len symbol ľudskej vyvyšenosti a možno bude predstavovať aj pád (už sa to raz stalo)... Dnešné umenie je dobré, ale treba odlíšiť umenie od "umenia" (komerčné), pravé umenie je podľa mňa o zážitku, emociach...
  Človk môže robiť čo chce, no je tu problém, že často nevie čo v skutočnosti chce alebo sa bojí prejaviť a tak sa nechá zviesť prúdom všednosti. Problém je vo všednosti, keď zanecháme svet plný opakujúceho sa umenia (čo sa deje), už to nebude umenie...
  publikované: 26.05.2005 19:29 | autor: DaMage (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. Ja som si vybral
  silu písaného slova, ktoré tiež patrí medzi umenia, ale bohužiaľ nevidím to všetko tak ružovo ako ty. No pripájam sa k Anjelovi otázkou: "V čom spočíva sila dnešnej kultúry?"
  publikované: 26.05.2005 19:30 | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. to all
  co je silou dnesnej kultury? - jej mnohostrannost, sloboda, rôznotvarnost, energia.

  a co zanechal ludstvu velkolepý chrám alebo kostol postavený len za úcelom honosit cirkev?
  Chcem vediet co nam zanechal stonehedge - popravisko, pyramidy - hrobky pre slavu jedneho cloveka, rôzne hrady a zámky - slúziace len panovníkom davnej doby.

  Zanechali nám len dôkaz sily ludi postavit nieco take, dôkaz vynachadzavosti, dôvtipu a remeselného umenia.
  to isté nám zanechá aj 800 m vysoký mrakodrap.(ale to je len príklad) Zoberte si vôbec cely Dubaj postaveny za par rokov na pusti. To nieje umenie? Podla mna je, a velké.
  Svet sa mení a mení sa od pociatku. A s tým sa musí kazdý zmierit ci to chce alebo nechce. Ja som sa otvoril novému zajtrajsku, myslím na budúcnost ktorá nás caká , som na nu zvedavý a neprepadám panike ani neplacem nad tým co bolo a co sa uz nikdy nevráti.

  Mali by ste sa prispôsobit , lebo vyhiniete ako dinosaury.
  publikované: 27.05.2005 11:51 | autor: neviem (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. este jedna vec
  Chcel by som este povedat, ze ja nechcem obhajovat dnesnu dobu a vsetky jej aspekty. Viac ako osud ludskej rasy ma vsak trapy osud celej planety. Klcovanie dazdovych pralesov, znecistovanie vôd, globalne oteplovanie spôsobene ludmi, uplne zbytocne zabijanie zvierat atd.atd.
  publikované: 27.05.2005 11:59 | autor: neviem (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. Ja som mal na mysli
  Totálne ignorantstvo umenia ako takého, chrániť prírodu je veľmi dôležité, ale všetko sa navzájom ovplivňuje, nič už nie je nikomu sväté, proste a skrátka nikto už nepozerá na nič iné len na svoj osobný profit, a to nikdy nebolo umenie...
  publikované: 27.05.2005 17:39 | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. Gnaag
  Súhlas.

  neviem: To, že stavia niekto mrakodrap ešte nedokazuje silu jeho kultúry.
  Myslím, že práve to, že sa neprispôsobíme dnešnému svetu, nás zachráni pred zaniknutím.
  publikované: 27.05.2005 21:05 | autor: Anjel (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. to all
  to anjel - nepisal som ze mrakodrap dokazuje silu kultúry.
  Písal som o tom, co nám zanechá. Písal som o tom, ze nám zanechá dôkaz ludskej vynachádzavosti, dôvtipu, sily.

  V dejinách ludstva nastávajú rôzne obdobia. Kazdé obdobie má svoje pre a proti. Napr. je by som sa nikdy v zivote nechcel vrátit naspäť do doby kde sa popravovalo pre nic za nic, kde sa upalovali zeny, kde sa vymýslali tie najkrutejsie tresty a osudy vsetkých ludí riadilo pár pomätencov.

  Myslím , ze ludstvo ide stále dopredu. Dôkazom sú niektoré krajiny, ktoré sú príkladom ostatným. Napr. severské státy - SWE , FIN atd. Alebo napr. Svajciarsko.
  Odstrasujúcim príkladom sú zase nemecko, amerika, anglicko atd.
  Ide len o to , co si ludia vyberú - bud stravu zlozenú z hamburgerov a hranoliek, sledovanie primitívnych relácií, komercné "umenie" odporné zlozvyky, alebo si vyberú toleranciu, zdravú stravu, úctu k prírode a spolunazívanie s ostatnými tvormi na planéte.
  Ja osobne si myslím , ze postupne ludstvo prejde na tú druhú , lepsiu variantu.
  Ludia zase niesú taký sprostý , že sa sami vzenú do záhuby.
  Ale urcite sa to udeje najblizsie tak za 500 rokov
  publikované: 30.05.2005 09:23 | autor: neviem (e-mail, web, neautorizovaný)
 14. nehnevajte sa
  Ale podľa mňa ste strašne sprostí, keď si neuvedomujete relatívnosť všetkého.
  publikované: 31.05.2005 08:30 | autor: zerbaski (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. hmm
  Všetko síce je relatívne, ale keďže žijem (aj keď to je len relatívne) na tejto zemi a vidím, čo sa tu deje, keď sa kultúra odsúva na 77. koľaj a do predu sa hrnie komercionaliznus a konzumativizmus novodobej doby, tak mi je z toho všetkého na... A neuvedomujem si, že mňa by to vlastne zaujímať nemalo, pretože všetko je relatívne k času, v ktorom sme a nemá zmysel sa búriť proti terajšiemu vyjadreniu kultúry, ktorá sa bohužiaľ kultúrou nazvať nedá :(
  publikované: 31.05.2005 21:47 | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
 16. ha
  relativnostou myslim, ze napr. komercionalizmus povazujes za zly a nejaku kulturu za dobru.Nie je to tak.Su rovnocenne.
  publikované: 06.07.2005 13:50 | autor: zerbaski (e-mail, web, neautorizovaný)
 17. ah
  mal by som drzat uz hubu, lebo svojimi vyjadreniami sa poburujem.
  publikované: 06.07.2005 13:50 | autor: zerbaski (e-mail, web, neautorizovaný)
 18. :D
  Nie len seba...
  publikované: 06.07.2005 20:08 | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
 19. nic neviem
  absolutne nic
  publikované: 12.07.2005 13:11 | autor: zerbi (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014